poniedziałek, 12 lipca 2010

Jak sobie poradzić bez apteczki lekarskiej

Czasami zdarzy się drobny wypadek, choroba, a my nie mamy żadnych środków pod ręką, aby przyniosły nam ulgę, dlatego warto wiedzieć jak w takich sytuacjach możemy sobie poradzić.

Skaleczenie
Przy braku posiadania wody utlenionej, bądź rivanolu ranę przemywamy czystą wodą i naklejamy opatrunek, po to, aby do środka rany nie dostały się zanieczyszczenia. Do lekarza trzeba się zgłosić wtedy, gdy rana jest skutkiem pogryzienia przez zwierzę, gdy tkwi w niej ciało obce, gdy mocno krwawi i jest bardzo głęboka oraz gdy jest to rana twarzy.

Stłuczenie
Każdemu zdarzy się taka kontuzja jak stłuczenie, wtedy musimy zmniejszyć obrzęk miejsca stłuczenia.Najlepszy jest do tego lód, który wkładamy do woreczka foliowego, następnie owijamy ściereczką i przykładamy do obrzękniętego miejsca.Poza tym można zrobić okład z rozcieńczonego octu.

Gorączka
Na gorączkę są bardzo dobre okłady.Przygotowujemy dwa lniane ręcznik, zanurzamy w wodzie o temperaturze pokojowej i owijamy łydki, od kostki po kolano. Okłady zmieniamy po około 20 minutach. Spadek temperatury powinien nastąpić po około 20 minutach.

Zatrucie pokarmowe
Podczas tej dolegliwości powinnyśmy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu. Rozpuść w litrze wody po łyżeczce soli kuchennej i cukru, dodaj sok z pomarańczy i pij małymi łyczkami, na zmianę z czarną herbatą. Poza tym przejdź na lekkostrawną dietę, czyli jedz jabłko, słone paluszki, suchary, krupnik ryżowy z marchewką.

Ukąszenie owada
Do miejsca po ukąszeniu przyłóż plasterek cebuli, ogórka lub cytryny, powinno to złagodzić pieczenie lub swędzenie. Jeżeli znajdziesz kleszcza w skórze chwyć go pęsetą i wyrwij, nie wykręcając, ani nie smarując żadnym tłuszczem czy inny specyfikiem. Jeżeli po jakimś czasie od wyjęcia kleszcza zauważysz zaczerwienie miejsca, z którego go wyrwałaś, bądź masz objawy grypopodobne zgłoś się do lekarza. Natomiast szybko powiększająca się opuchlizna, pieczenie lub swędzenie wewnętrznej części dłoni i podeszew stóp, drętwienie gardła i języka, problemy z oddychaniem, obfite poty, uderzenia gorąca to charakterystyczne objawy wstrząsu anafilaktycznego po ukąszęniu pszczoły, osy, trzmiela lub szerszenia. Wtedy należy wezwać pogotowie, a do czasu jej przybycia należy usunąć żądło ze skóry, potem wycisnąć z ranki jad, a ukąszoną partię ciała najlepiej trzymać uniesioną do góry.

Oparzenie słoneczne
W takiej sytuacji najlepiej wziąźć kąpiel w temperaturze 25 stopni. Ulgę przynoszą okłady ze schłodzonego twarożku, maślanki, czy kefiru.

Choroba lokomocyjna
Przed podróżą należy zjeść lekki posiłek. Przed objawami choroby lokomocyjnej chroni pogryzanie niesłodkich herbatników, bądź żucie gumy, oraz korzeń świeżego imbiru. Warto też wąchać świeże liście mięty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz